top of page

Madame

Marie Anna Adelaide

LENORMAND

najlepsza wróżka

Mademoiselle Lenormand to wróżka urodzona

27.05.1772 w Alencon we Francji.

Ta ciesząca się wielkim uznaniem wróżka przepowiedziała Napoleonowi oprócz zwycięstw także gorzkie klęski.

Z jej przepowiedni korzystał nie tylko Cesarz,ale również jego 

pierwsza żona - Józefina,Robespierre,Danton,Maria Antonina

i wielu innych.

Posługując się po mistrzowsku utworzonymi kartami nazwanymi

Tarotem Madame Lenormand potrafiła dawać odpowiedź 

w sposób jasny,prosty i precyzyjny na stawiane pytania.

Dzięki temu zdobyła wielką popularność,którą cieszyła się

aż do śmierci.Zmarła w Paryżu 25.06.1843,w wieku 71 lat.

najlepsza wróżka
wróżka na telefon
wróżki na telefon
wróżka na telefon

Początki 

 

Marie Anne była bardzo związana ze znanymi jej Cyganami i to oni przepowiedzieli jej, że pewnego dnia zdobędzie sławę i bogactwo z dala od domu. Urodziła się na północy Francji, w mieście Alecon. Zaczęła pracę już w wieku 11 lat jako krawcowa. Za zarobione pieniądze kupiła swoja pierwszą talię kart od Cyganów. To również oni nauczyli Marie Anne jak czytać karty i przewidywać przyszłość.
Ojciec Marie zmarł kiedy ta miała roczek. Od 1786 roku zaczęły sprawdzać się przepowiednie. Marie Anne z matką i jej nowym mężem przeprowadzili się do Paryża. Ojczym był właścicielem prężnego biznesu. Marie zaczęła używać swojego wróżbiarskiego daru i kładła karty dla ojczyma i jego klientów (właściwie klientek, ponieważ biznes związany był z damską bielizną, którą kupowały głównie...prostytutki). 

 

 

 

 

Sława się rozprzestrzenia

 

Niezwykle precyzyjne przepowiednie młodej Marie pomogły jej w szybkim zdobyciu wielu klientów. Już mając 19 lat Marie otworzyła własną księgarnię, która była przykrywką dla jej wróżbiarskiego biznesu (kartomancja i astrologia były w tym czasie surowo potępiane). Jej sława się rozprzestrzeniała, a razem z nią pogłoski o istnieniu wróżbiarki, którą należy skazać, bo przecież zajmuje się czymś nielegalnym, a w dodatku zarabia mnóstwo pieniędzy. Kiedy aresztowano ją w 1809 roku była już właścicielką czterech domów (nieźle!).

najlepsza wróżka
najlepsza wróżka
najlepsza wróżka

Josephine i Napoleon

 

Z jednej strony sławna w swoim świecie, zarabiała pokaźne sumy, z drugiej strony w ciągłym ukryciu, działania niezgodne z prawem. Jej aresztowania nie kończyły się poważnymi konsekwencjami, ponieważ wśród klientów Marie Anne byli również oficjele, którzy stawiali się za nią i wybawiali z kłopotów. Wśród ważnych postaci, które zwracały się do wróżbiarki o porady, najważniejszym był chyba Napoleon Bonaparte i jego żona Josephine de Beauharnais. Marie Anne przepowiedziała nie tylko ich rozwód, ale też Rewolucję Francuską. Napoleon pojawił się u niej również w 1812 roku z pytaniem o powodzenie inwazji na Rosję. Przepowiedziała mu sromotną klęskę i tak też się stało. Swoim losem interesował się też dowódca kawalerii Napoleona - Joachim Marat. Mlle Lenormand przepowiedziała mu stracenie przed plutonem egzekucyjnym, co ziściło się w 1815 roku.

 

 

 

 

Francja, Belgia, Francja...

 

Mieszkanie Marie Anne w Paryżu tętniło życiem. Niekończące się kolejki ustawiały się nawet na zewnątrz, co nierzadko kończyło się interwencją policji. Mając 42 lata Marie zaczęła pisać pamiętniki, w których wyjawiała wiele pikantnych szczegółów z życia wielkich francuskich osobowości, które przychodziły do niej po poradę (w 1820 roku wybuchł skandal, kiedy Paryż dowiedział się o Napoleonie i jego żonie). Po tych wydarzeniach Marie Anne wyprowadziła się do Belgii i od tej pory do Brukseli zjeżdżali się z całej Europy ludzie, którzy chcieli poznać swoją przyszłość. Jej szczęście nie trwało nieustannie. W roku przeprowadzki została aresztowana przez belgijską policję i ukarana grzywną i rokiem więzienia. Działo się to w kwietniu, jednak już w sierpniu, po tym jak złożyła apelację, została uwolniona. Wróciła wtedy do Paryża i napisała książkę o swoich belgijskich przygodach.

wróżki na telefon
wróżka na telefon
wróżka na telefon

Karty Mlle Lenormand w rzeczywistości nie są jej autorstwa.Ich prawdziwym autorem był Alliette,nadworny perukarz i fryzjer,a także nauczyciel algebry,który ze względu na swoją śniadą cerę twierdził,iż jest Persem mieszkającym w Paryżu,a jego zadaniem jest pokazanie Europejczykom istoty prawdziwej magii.W latach 1783 - 1785 wydał kilka książek,występując pod pseudonimem Etteilla (anagram 

nazwiska Alliette).Potrafił wróżyć wszystkimi rodzajami kart i stworzył wiele systemów wróżebnych.Wymyślił specjalny rodzaj Tarota zwany " Tarotem Etteilli ",

który - jak twierdził - wzorowany był na hieroglifach Księgi Thotha.Swych kart nie pozwolił ani skopiować ani wydrukować,strzegąc zazdrośnie ich tajemnicy.Nigdy się z nimi nie rozstawał ,nosił je zawsze przy sobie.Po jego samobójczej śmierci,która nastąpiła w 1791 roku,tej tajemniczej talii kart nie odnaleziono.Jego uczniowie przetrząsnęli pokój ,w którym mieszkał,sprawdzili także kominek,czy przypadkiem nie zostały spalone,ale po kartach nie było żadnego śladu.Wydawało się,że zaginęły bezpowrotnie.Po pewnym czasie jeden z jego uczniów zauważył w witrynie księgarni pudełka i książki zatytułowane Wielka gra siedemdziesięcioma ośmioma kartami Tarota albo przepowiednie przyszłego losu.Kierowany ciekawością poprosił o ich pokazanie i ze zdziwieniem stwierdził,że jest to poszukiwany " Tarot Etteilli ".Cena kart była zadziwiająco niska.Do dziś dnia nie wiadomo ,kto " ukradł " te karty i przyczynił się do ich rozpowszechnienia.

 

Kilka lat później Mlle Lenormand,wróżąc Napoleonowi,używała takiej właśnie talii kart Tarota.A na pytanie Bonapartego,skąd je ma,odpowiedziała krótko : " Kupiłam je w sklepie ".

W XIX wieku talia ta stała się bardzo popularna.Swoją popularność zdobyła prawdopodobnie właśnie dzięki Mlle Lenormand.

Wersję " Tarota Etteilli " drukowano niemal w całej Europie (Francja,Niemcy,

Włochy...) i z czasem zaczęto ją nazywać " Tarotem Mademoiselle Lenormand ".

Wersja ta później została poddana wielu przeróbkom poprzez dodawanie nowych elementów i symboli.W przeróbkach tych miała swój udział także Mlle Lenormand,która połączyła karty Tarota z kartami klasycznymi,uzupełniając je

prostymi obrazkami.Posługując się po mistrzowsku tak utworzonymi kartami,potrafiła dawać odpowiedź w sposób jasny,prosty i precyzyjny na stawiane pytania. 

bottom of page