top of page

A S T R O L O G I A

W chwili urodzenia każdego człowieka Słońce znajduje się w jednym z dwunastu znaków zodiaku. Mówi się, że znak jest patronem danej osoby albo,że ktoś urodził się pod jakimś znakiem. Jest to oczywiście najprostsza interpretacja astrologii.

Znany z horoskopów dwunastoznakowy system zodiakalny powstał w Babilonie ok. V w. p.n.e. System ten dzieli niebo na dwanaście części, na jeden znak zodiaku przeznaczając po 30 proc. całości. W IV w. p.n.e. astrologia była domeną Greków, natomiast kiedy Aleksander Wielki podbił część Azji Mniejszej, Babilon, Egipt, Indie i Iran, greckie wpływy sięgnęły starożytnego świata. Ostatecznie jednak to Egipt stał się sercem astrologii, dając podwaliny pod rozwój tej nauki.Warto podkreślić, że do XVII w. kościół w pełni akceptował astrologię, jednak wraz z pogłębiającą się wiedzą na ten temat oraz powstaniem rozmaitych ruchów religijnych narodziła się niechęć, a następnie stopniowe wyparcie astrologii, przez co jej wiarygodność zmalała. Pojawiły się również wątpliwości, czy rzeczywiście planety mają jakikolwiek wpływ na losy człowieka.

Na Wschodzie astrologia zawsze odgrywała duże znaczenie w życiu ludzi i to pozostało niezmienne – niezależnie od rozwoju cywilizacyjnego i postępu technologicznego, mistyka i duchowość stanowi ważny aspekt życia codziennego mieszkańców Wschodu. Jednak również Zachód zaczyna poszukiwać w niej wskazówek, czego dowodem jest lawinowo rosnąca liczba publikacji i wystąpień w mediach.

Wielu ludzi zastanawia się dlaczego opis ich znaku zodiaku do nich za bardzo (albo w ogóle) nie pasuje. Otóż tajemnica tkwi w tym prostym fakcie, że znak zodiaku to nie jedyna rzecz, jaka ma wpływ na człowieka. Oprócz 12 grup ludzi podzielonych na znaki powinniśmy wziąć jeszcze pod uwagę planety (każdy znak ma swoją planetę rządzącą), ascendent, koniunkcję, aspekt czy dom. Jak widać sam znak zodiaku to nie wszystko.Dobry astrolog bierze pod uwagę wszystkie elementy wszechświata, które mają wpływ na człowieka. Dopiero wówczas może stworzyć dokładny i wiarygodny obraz danej osoby. Jest to dość skomplikowany proces i wymaga doświadczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BARAN   21.03 - 20.04     jestem      Mars

BYK   21.04 - 20.05   posiadam    Wenus

BLIŹNIĘTA   21.05 - 21.06    myślę        Merkury

RAK   22.06 - 22.07   czuję          Księżyc

LEW   23.07 - 23.08   chcę           Słońce

PANNA   24.08 - 23.09   analizuję     Merkury

WAGA   24.09 - 23.10   równoważę   Wenus

SKORPION   24.10 - 22.11    tworzę        Pluton

STRZELEC   23.11 - 21.12    widzę          Jowisz

KOZIOROŻEC   22.12 - 20.01    używam      Saturn

WODNIK   21.01 - 19.02   wiem           Uran

RYBY   20.02 - 20.03   wierzę        Neptun

 

CZTERY ŻYWIOŁY

 


Znaki żywiołu ognia:  Baran,  Lew,  Strzelec

 

Znaki ogniste cechuje energia, entuzjazm i radość życia, a ich optymizm jest zaraźliwy. Są bezpośrednie, energiczne, towarzyskie i rzadko pozwalają, aby przeciwności losu stawały im na drodze do tego, czego pragną. Tak jak ogień błyskawicznie pożera wszystko, tak i znaki tego żywiołu często działają w sposób niepohamowany. W obszarze, w którym w twoim horoskopie znajduje się znak ognia, masz skłonność do impulsywnego działania i podejmowania ryzyka.

 

Znaki żywiołu ziemi:  Byk,  Panna,  Koziorożec

 

Znaki ziemskie są praktyczne, zmysłowe i skoncentrowane na materialnych aspektach życia. Ufają temu, co daje sięzweryfikować i niełatwo je do czegokolwiek przekonać. To one dostarczają fundamentu niezbędnego, aby to, co budujemy było trwałe. Są cierpliwe, odpowiedzialne i wytrwałe. W obszarze, w którym w twoim horoskopie znajduje się znak ziemski pracujesz ciężko, planujesz starannie i nie jesteś skłonny do ryzyka.


Znaki żywiołu powietrza:  Bliźnięta,  Waga, Wodnik


Znaki powietrzne reprezentują wszystko, co związane z umysłem i zdobywaniem wiedzy. Są ciągle głodne informacji. Osoby te wydają się nieco zdystansowane, do życia mają podejście analityczne i nie są zbyt emocjonalne. Obszar, w którym w twoim horoskopie znajduje się znak powietrzny, to ta dziedzina, w której najbardziej zależy ci na tym, żeby być dobrze poinformowanym, dzielić się poglądami i pogłębiać wiedzę.


Znaki żywiołu wody:  Rak,  Skorpion,  Ryby


Znaki wodne są emocjonalne, chłonne i mają świetnie rozwiniętą intuicję. Pragną każdego otoczyć swoją opieką,zwłaszcza tych, na których im zależy. Charakteryzuje je głębia przeżyć, często bywają nadopiekuńcze i nadwrażliwe. Znaki wodne mogą mieć problemy z emocjami i miewają humory. W tych obszarach horoskopu, które znajdują się w znakach wodnych, kierujesz się intuicją.

 

 


TRZY JAKOŚCI


Jakości – kardynalna, stała i zmienna opisują twoje zachowania. Znaki kardynalne pragną przewodzić i przejmują inicjatywę. Słowo-klucz to działanie.
Znaki stałe pragną zbudować coś trwałego, dłużej zwlekają z podjęciem działania, ale kiedy już się na nie zdecydują, nikt im nie przeszkodzi. Słowo-klucz w ich przypadku to wytrwałość.
Znaki zmienne łatwo się przystosowują i pragną dokładnie wszystko przedyskutować zanim podejmą decyzję; im więcej informacji, tym lepiej. Słowo-klucz to elastyczność.


Znaki kardynalne:  Baran,  Rak,  Waga, Koziorożec

 

Baran, który wśród znaków kardynalnych reprezentuje żywioł ognia, jest znakiem działania i początków. Jest silny, bezpośredni i ma refleks. Barany są bardzo niecierpliwe. Mogą wydawać się nieco aroganckie lub zuchwałe, ale ich entuzjazm i głód przygód pozwala im eksplorować możliwości, których bardziej zachowawcze znaki nawet nie brałyby pod uwagę. Mają silną potrzebę nowości i często są prekursorami nowych trendów, wyprzedzając nadchodzące zmiany. Słowo-klucz dla znaku Barana brzmi: jestem. Pragną wszystkiego doświadczyć na własnej skórze, niczego się nie boją i prą naprzód, pokonując wszelkie napotykane po drodze przeszkody. W obszarze, w którym w twoim horoskopie znajduje się znak Barana, działasz asertywnie, jesteś bezpośredni, błyskawicznie reagujesz i nigdy się nie poddajesz.
Rak wśród znaków kardynalnych reprezentuje żywioł wody. Jest to znak intuicji, a osoby w nim urodzone potrafią długo i usilnie pragnąć. Jest to znak matki opiekunki, dającej emocjonalne oparcie. Raki uwielbiają opiekować się każdym, kto potrzebuje pomocy. Tak jak woda, która ogarnia wszystko, z czym wejdzie w styczność, tak też osoby spod znaku Rakamogą być nadopiekuńcze, z czego trudno im zrezygnować.
Słowo-klucz Raka to czuję. Jak ocean, osoby spod tego znaku nigdy nie są całkowicie spokojne, nigdy tak naprawdę nie odpoczywają, coś w nich bezustannie drga. W obszarze, w którym w twoim horoskopie znajduje się znak Raka kierujesz się intuicją, wykazujesz szczególną wrażliwość i pewien niepokój.
Waga reprezentuje wśród znaków kardynalnych żywioł powietrza. Jest to znak, dla którego niezwykle istotne są relacje z innymi, dlatego rządzi w stosunkach z ludźmi i związkami. Wagi zawsze chcą poznać dwie strony medalu, są wyważone i bezstronne. Liczą się dla nich dobre maniery i umiejętność obycia. Wagi rzadko działają w pojedynkę, wybierając współpracę z ludźmi. Najważniejsze są dla nich związki międzyludzkie.
Słowo-klucz Wagi brzmi: łagodzę. Powietrze jest żywiołem intelektu, zatem w obszarze, w którym w twoim horoskopie znajduje się znak Wagi, poszukujesz głębszej wiedzy i zrozumienia. Ważne jest dla ciebie partnerstwo, decyzje podejmujesz wspólnie z innymi. Szukasz harmonii w relacjachz innymi i starasz się być zawsze w porządku wobec ludzi.
Koziorożec reprezentuje wśród znaków kardynalnych żywioł ziemski. Jest to znak związany z organizacją, strukturą, planowaniem. Koziorożce są wytrwałe, cierpliwe i wiedzą, jak najlepiej wykorzystać każdą sytuację. Potrafią wykazać ogromną siłę i wytrwałość. Są ostrożne i nie podejmują nieprzemyślanych działań, a swoje cele osiągają dzięki niezwykłej determinacji.
Słowo-klucz Koziorożca to używam. Koziorożce doskonale wiedzą, jak wykorzystać wszelkie znajdujące się w ich zasięgu możliwości, aby osiągnąć dany cel. Jako że kardynalne znaki związane są z solidnymi fundamentami, w obszarze, w którym w twoim horoskopie znajduje się Koziorożec możesz zbudować coś trwałego. W tym obszarze życia jesteś wydajny i skuteczny, ale też zorganizowany i ostrożny.


Znaki stałe:  Byk,  Lew,  Skorpion,  Wodnik


Byk reprezentuje wśród znaków stałych żywioł ziemski. Urodzeni w tym znaku lubią korzystać z wszelkich przyjemności życia. Są tolerancyjni aż do przesady i są w stanie na wiele rzeczy przymknąć oko. Byk to najbardziej stały ze stałych znaków. Jestznakiem bierności, a zatem osoby tak urodzone niespiesznie zabierają się do działania. Za to, kiedy już je podejmą, mało co może im przeszkodzić. Kiedy wyznaczą sobie cel są tak zdeterminowane, że nie zboczą z obranego kursu. Trudno je przekonać do zmiany, każdy, kto spróbuje to uczynić napotka z ich strony silny opór.
Słowo-klucz do znaku Byka to posiadam. Byki są przywiązane do dóbr materialnych i przyjemności. W obszarze, w którym w twoim horoskopie znajduje się znak Byka jesteś zdeterminowany i wytrwały. W tym obszarze wykazujesz największe przywiązanie do dóbr materialnych i największą determinację.
Lew reprezentuje wśród znaków stałych żywioł ognia. Urodzeni w tym znaku są serdeczni i lubią być w centrum uwagi. Tak jak w przypadku wszystkich znaków stałych, Lwy lubią posiadać i interesują ich jedynie rzeczy najwyższej jakości. Pragną wszystkiego, co najlepsze i chcieliby, żeby świat się kręcił dookoła nich, tak jak Ziemia wokół Słońca. Są odważne, pewne siebie i lojalne.
Słowo-klucz to chcę. Jest to znak show biznesu, a Lwyuwielbiają się pokazać, są zabawne i rozrywkowe. W obszarach, w których w twoim horoskopie znajduje się ten znak pragniesz zostać zauważony. Są to obszary, w których chcesz wyrazić siebie, pokazać się z jak najlepszej strony i zdobyć uznanie otoczenia.
Skorpion reprezentuje wśród znaków stałych żywioł wody. Urodzeni w tym znaku potrafią bezbłędnie wyczuć, co w danej sytuacji jest fałszem, a co prawdą. Nie spoczną, dopóki nie dojdą do prawdy w kwestii, która ich interesuje, ale własne sprawy raczej utrzymują w tajemnicy. Często jest w nich coś, co bardzo pragną w sobie zmienić, ale napotykają duże trudności. Jest to znak sekretów, mocy i pasji.
Słowo-klucz dla znaku Skorpiona to tworzę. Skorpion to znak uzdrawiania, śmierci i odrodzenia. Nazywa się go znakiem tajemnic, ponieważ wiele skrywa. W tych obszarach twojego horoskopu, które leżą w tym znaku odczuwasz potrzebę twórczości i przejmujesz kontrolę, a także objawiasz zdolność docierania do istoty rzeczy.
Wodnik reprezentuje wśród znaków stałych żywioł powietrzny. To znak przyjaźni, a osoby w nim urodzone ponad wszystko cenią przyjaciół. Często mają niezwykłą powierzchowność i nietuzinkowy sposób bycia, lubią też, gdy ich oryginalność zostaje doceniona. Wodniki zawsze próbują przekraczać granice, co często powoduje, że przylega do nich miano buntowników. Ich filozofię można streścić słowami: „Precz ze starym, niech nadejdzie nowe”. Słowo-klucz dla znaku Wodnika brzmi: wiem. Jest to znak powiązany ze wszystkim, co dziwne i niezwykłe, ale także znak geniuszu.
W obszarach, w których w twoim horoskopie znajduje się Wodnik, masz potencjał wykraczania poza to, co zwyczajne. Cechą Wodnika jest także wrażliwość społeczna i właśnie na arenie społecznej pragniesz wprowadzać zmiany.


Znaki zmienne:  Bliźnięta,  Panna,  Strzelec,  Ryby


Bliźnięta to wśród znaków zmiennych żywioł powietrza. Jest to znak komunikacji. Bliźnięta uwielbiają się komunikować. Potrafią przywołać z pamięci ogromną ilość informacji i zadają niezliczoną ilość pytań. Są dociekliwe i mają różnorodne zainteresowania. Dziś są tu, a jutro zupełnie gdzie indziej. Nie znoszą rutyny, bardzo cenią sobie wolność i trudno imprzychodzą zobowiązania.
Słowo-klucz Bliźniąt brzmi: myślę. W obszarze, w którym w twoim horoskopie znajduje się ten znak dążysz do poznania przez doświadczenie. Jest to dziedzina, w której przepływ informacji jest dla ciebie szczególnie ważny. Pragniesz dowiedzieć się wszystkiego, a twój głód wiedzy jest nienasycony.
Panna reprezentuje wśród znaków zmiennych żywioł ziemski. Urodzeni w tym znaku gromadzą i łączą fakty. Są zdolni wchłonąć niewiarygodną ilość informacji i szczegółów. Ich największą wadą jest nadmierna skłonność do krytykowania. Jest to znak analizy, pracy i usług. Panny mają niezwykłą umiejętność dostrzegania najmniejszych detali i nic nigdy nie uchodzi ich uwadze. Pragną być potrzebne i dążą do osiągnięcia wewnętrznego ideału.
Słowo-klucz Panny brzmi: analizuję. Obszary, w których w twoim horoskopie znajduje się znak Panny to obszary, które szczególnie mocno cię zajmują. Tu możesz służyć innym i im pomagać, co może na przykład być związane z dostarczaniem jakichś usług. W tych obszarach najbardziej ujawnia się twójkrytycyzm.
Strzelec reprezentuje wśród znaków zmiennych żywioł ognia. Urodzeni w tym znaku są wygadani i prosto z mostu mówią, co myślą. Są przyjaźnie nastawieni do ludzi, towarzyscy i optymistyczni. Lubią podejmować ryzyko i pociągają ich dalekie horyzonty, często szukają nowych doświadczeń poprzez podróże i lubią opowiadać o swoich wyprawach. Strzelce są niezależne i bardzo cenią sobie wolność.
Słowo-klucz do znaku Strzelca brzmi: widzę. Strzelce są poszukiwaczami wiedzy i mądrości. W obszarach, w których w twoim horoskopie znajduje się znak Strzelca odzywa się twoja żyłka ryzykanta. Są to także dziedziny, w których najmocniej przejawia się twoja chęć odkrywania, pragniesz je dogłębnie poznać i zrozumieć.
Ryby reprezentują wśród znaków zmiennych żywioł wodny. Urodzeni w tym znaku wierzą, że spełnią się ich marzenia. Jest to znak wiary, a Ryby to najbardziej wrażliwe stworzenia z całego zodiakalnego zwierzyńca. Mają doskonale rozwiniętą wyobraźnię i są bardzo twórcze. Nie chcąc nikogo urazić są tak zgodne i dyplomatyczne, że mogą wydawać się nieszczere.Z trudem przychodzi im mówienie, co naprawdę myślą. Mogą cierpieć z powodu niskiej samooceny i mieć ciągłe poczucie, że nie starają się wystarczająco.
Słowo-klucz Ryb brzmi: wierzę. W tych obszarach twojego horoskopu, w których znajduje się znak Ryb jesteś tolerancyjny, przejawiasz dużo empatii i współczucia. Tutaj też masz skłonność do oddawania się marzeniom i nierealistycznego sposobu myślenia. Jest to obszar, który może dla ciebie wiązać się z największymi poświęceniami.

bottom of page